Subluksacija je stručni izraz koji je najčešće zastupljen u kiropraktici, a koji se odnosi na blago izmještanje zglobova iz svoje pozicije. One mogu da budu zastupljene u bilo kom zglobu u ljudskom tijelu i da stvaraju različite vrste problema.
Najčešće i najvažnije subluksacije na koje kiropraktika obraća pažnju su one koje se dešavaju u kičmenom stubu, u zglobovima izmedju pršljenova.
Kičmeni stub se sastoji od 32-35 pršljenova, od kojih je 24 pokretnih, a ostali su srasli i čine sakrum i trtičnu kost. Od pokretnih pršljenova imamo 7 vratnih, 12 grudnih i 5 lumbalnih.
Izmedju pršljenova se nalaze diskovi koji imaju ulogu amortizera, da ne bi došlo do oštećenja pršljenova. Kroz kičmeni stub prolazi kičmena moždina, a iz nje kroz otvore izmedju pršljenova, izlazi 31 par spinalnih nerava koji inervišu različita tkiva i organe.
Kada se dogodi izmještanje pršljenova iz svoje normalne pozicije (subluksacija), smanjuje se otvor izmedju pršljenova iz kog izlazi spinalni nerv, pa dolazi do pritiska korijena nerva. Dovoljan je pritisak težine malog novčića na korijen nerva da isti izgubi 60% svoje funkcije, pa tako normalnu funkciju gubi i organ koji taj nerv inerviše
U zavisnosti od lokacije na kom nivou se dogodila subluksacija u kičmenom stubu i koji je nerv kompromitovan, zavise i simptomi.
Osim kompresije nerava, subluksacije znaju da stvaraju i niz drugih problema u kičmi. Kada se pršljen izmjesti iz svoje normalne pozicije, ima tendenciju da se fiksira u subluksiranom položaju, te u tom slučaju opterećenje na zglobnu površinu i na diskove pada nepravilno i ograničava normalan obim pokreta, pa posledice prolongirane subluksacije variraju od diskus hernija, artritisa, okoštavanja i deformiteta pršljenova, diskova i ligamenata, hronično napetih mišića...
Gdje je bol, ne znači neophodno da je tu i subluksacija.
Tako, na primjer, bol može da bude u vratnom dijelu, a da je subluksacija u grudnom. U tom slučaju subluksacija limitira normalan pokret grudne kičme pa dolazi do kompenzatornog mehanizma gdje pokret vrata pokušava da nadoknadi izgubljeni pokret grudne kičme pa je samim tim i veći stres na vratni dio.
Subluksacije mogu da se osjećaju u vidu zatezanja, ograničenog pokreta ili bola, ili pak da budu potpuno neosjetne (tzv. tihe subluksacije).
Uzroci subluksacija su različiti i kreću se od nepravilnog držanja tijela, hodanja, sjedenja, spavanja pa do različitih trauma, udara...
Uloga doktora kiropraktike je da locira i koriguje subluksacije i time povrati normalnu funkciju zglobova, vrati optimalan obim pokreta i najbitnije, povrati normalnu funkciju nerava.
Kiropraktičko namještanje je brz, efikasan i bezbolan vid korekcije subluksacija, a bezbjedan je isključivo ako je uradjen od strane doktora kiropraktike.
Copyright © 2022 PZU DR RADUNOVIĆ- All Rights Reserved.
We use cookies to analyze website traffic and optimize your website experience. By accepting our use of cookies, your data will be aggregated with all other user data.